رزین ترکیبی است طبیعی یا مصنوعی که بسیار چسبناک بوده و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است ولی در آب حل نمی شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود که بستگی به ترکیب شیمیایی و نحوه مصرف آن دارد. همچنین کاربردهای زیادی در هنر، تولید پلیمر و غیره دارد.
رزین طبیعی از گیاهان حاصل می شود. بهترین نوع آن شیره درخت کاج است که دارای بوی تندی است. همانطور که مطلعید این ماده بسیار چسبنده است ولی در اثر گذشت زمان سفت می شود. تعدادی از گیاهان دیگر نیز رزین تولید می کنند و این مواد هزاران سال است که مورد استفاده بشر قرار گرفته است. برخی از گیاهان ماده ای مشابه به نام صمغ تراوش می کنند که با آب واکنش نداشته و نرم تر و انعطاف پذیرتر است.
رنگ رزین گیاهی از شفاف تا قهوه ای تیره متغیر بوده و میزان سختی و کدورت آن متفاوت است. برخی از آنها بشدت فرار هستند چون دارای ترکیبات ناپایدارند. اشتباه در تشخیص درختان رزین دار نیز گاهی می تواند موجب حوادث ناگوار شود، چون برخی از آنها حاوی هپتان هستند که هیدروکربنی قابل اشتعال و انفجار است.
ماده معروف و زینتی کهربا نیز در اثر سخت شدن رزین گیاهی حاصل شده و اغلب به رنگ طلایی تیره یافت می شود که رنگ متعارف رزین‌های گیاهی است. کهربا در رنگ های نادر دیگری مانند آبی نیز دیده می شود.
بشر هزاران سال است که از رزین‌های طبیعی استفاده می کند. رزین‌کاج جهت مومیایی کردن اجساد، درزگیری قایق ها، ظروف غذا و مصارف دیگر استفاده شده و نیز در ساخت عطر، جواهر، لاک، جلا، جوهر و بسیاری از اشیاء دیگر مورد استفاده است. با پیشرفت تکنولوژی، بشر پی برد که این ماده می تواند به پلیمر تبدیل شده و کمی پس از آن رزین‌های مصنوعی کشف شد. در اکثر موارد پلیمرها با رزین‌های مصنوعی ساخته می شوند که ارزان تر و تصفیه آنها راحت تر است. انواع رزین‌های مصنوعی پایدارتر، قابل پیش بینی تر و یکنواخت تر از رزین‌های طبیعی هستند چون تحت شرایط کنترل شده ساخته می شوند و امکان تولیدات ناخالص در آن وجود ندارد. آنها از طریق ترکیب کردن مواد شیمیایی در آزمایشگاه ساخته می شوند و نتیجه واکنش تشکیل ترکیبات چسبناک است. این ماده می تواند در تولید پلاستیک، رنگ و بسیاری از مواد مشابه بجای رزین‌ طبیعی مصرف شود.

انواع رزین عبارتند از:


کلمات کلیدی: پلی استر غیراشباع ایزوفتالیک, فایبرگلاس, وینیل استر, ارتوفتالیک, پلی استر اشباع, الکید, ایرانیت, ورق سقفی, ماستیک سنگ, رنگ و رزین سنگ, روزیتان رزین سپاهان